چیپست

چیپست (Chipset) چیست ؟

 

از کلمه چیپست (Chipset) زمانی استفاده می شود که صحبت از مادربرد و کامپیوتر درمیان باشد. یکی از اصلی ترین و مهمترین فاکتورهایی که هنگام خرید پردازنده یا مادربرد باید لحاظ کنید همین چیپست است. در ابتدا می خواهیم به ساختار و نوع فعالیت آن اشاره کنیم.

کلمه چیپست Chipset از عبارت Set Of Chips برگرفته شده که معنی آن یک سری چیپ Chip می شود. ساخت مادربرد در حدود تقریبا ۲۰ سال پیش به این گونه بود که از ۲۰ عدد چیپ بزرگ و کوچک استفاده می کردند،  به دلیل هزینه بالا و محدودیت در فضا و دما، در ساخت چیپ ها، این روند کم کم تبدیل شد به ساخت پکیجی به نام چیپست (Chipset).

چیپست در اصل کانون ارتباطات و مرکز کنترل اطلاعات در مادربرد می باشد، و وظیفه آن نظارت بر سخت افزارهای متصل شده به مادربرد است. می توان گفت چیپست به نوعی ارتباط دیگر سخت افزارها با یکدیگر را مشخص می کند. قطعات مختلفی بر روی مادربرد قرار دارند، که باید ارتباط کاملی را با هم داشته باشند.

شرکت های زیادی مشغول تولید مادربرد هستند، اما اکثر شرکت های سازنده سی پی یو CPU ( دو شرکت AMD و اینتل ) چیپست ها را تولید می کنند.

 

چیپست

 

کاربرد چیپست (Chipset) :

این موضوع بسیار مهم است که استفاده از چیپست بروز تر و جدیدتر کامپیوتر باعث می شود قطعات بروز تر و جدیدتر در کنار هم قرار گیرند و قطعا در نهایت عملکرد کامپیوتر بهتر خواهد بود. اگر شما به فکر ارتقا سیستم کامپیوتر خود با استفاده از قطعات جدید هستید، قبل از ارتقا باید این مورد را در نظر داشته باشید که چیپست مادربرد شما این قطعات را پشتیبانی کند. برخی از مادربردها قابلیت های پیشرفته ای دارند مانند توانایی اورکلاک شدن است. در این میان باید گفت مقدار توانایی اورکلاک شدن مادربرد توسط چیپست برآورد می شود. 

 

چیپست (Chipset) کامپیوتر :

مدیریت تمام اتفاقات کامپیوتر مانند ارتباطات و اطلاعات، از یک پردازنده مرکزی به همراه ۲ عدد چیپست بزرگ، Northbridge چیپست پل شمالی و Southbridge چیپست پل جنوبی استفاده می شود.

چیپست پل شمالی ( Northbridge ) :

این چیپ به طور مستقیم با سی پی یو CPU  سیستم کامپیوتر در ارتباط بوده، و وظیفه آن برقرار کردن ارتباط بین پردازنده و دیگر سخت افزارهای کامپیوتر است. ارتباط سخت افزارهایی مانند رم RAM و بخش های کنترل کننده PCI با پردازنده، با استفاده از چیپست پل شمالی Northbridge خواهد بود.

چیپست پل جنوبی ( Southbridge ) :

چیپست پل جنوبی  Southbridge دیگر چیپ های قرار گرفته روی مادربرد هستند. کنترل عملیات اجرایی و ارتباط برقرار کردن با بخش های دیگر کامپیوتر مانند کانکتورهای IDE، کانکتور های ساتا، کارت شبکه، کارت صدا، درگاه های USB و دیگر شیارهای PCI از وظایف این چیپ می باشد.

 

چیپست

اینتل چیپست Intel Chipset :

یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه تولید قطعات کامپیوتر، شرکت اینتل بوده که اقدام به طراحی Intel Chipset مجتمع کرده است. این چیپست ها دارای دو بخش جداگانه هستند که هر کدام از بخش ها وظیفه یکی از چیپ های قدیمی را انجام می دهند. چیپست اینتل در جای خاصی از مادربرد نصب شده و در یک بخش مجتمع قرار گرفته است. تمامی فعالیت های انجام شده بر روی دو چیپ قبلی بر روی چیپست ها که به عنوان یک چیپ مجتمع بر روی مادر برد تعریف شده، انجام می شود. 

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره برای خرید هم اکنون به سایت ایران اچ پی سرور مراجعه کرده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X