بایوس BIOS

درباره بایوس (BIOS) چه می دانید ؟

 

بایوس (BIOS) در یک سیستم کامپیوتری در اصل پیوند بین سخت افزار و نرم افزار محسوب می شود. به عبارتی دیگر در یک سیستم، بایوس می تواند تمام درایوهایی که به عنوان واسط سخت افزار و سیستم عامل کار می کنند را گزارش دهد. شاید خیلی از افراد عنوان درایورهای دستگاه یا فقط درایور را به جای اصطلاح بایوس شنیده باشند. 

بایوس (BIOS) مخفف عبارت basic input/outpu system می باشد. بایوس در هنگام روشن کردن کامپیوتر برای تست های اولیه و ثانویه وارد عمل می شود. در اکثر سیستم ها BIOS در هنگام اجرا عملیات مرتبط پیام هایی را نمایش می دهد( مقدار حافظه، نوع هارد دیسک و .. ) برای آماده کردن سیستم برای ارائه خدمات به کاربر که بایوس مجموعه ای از عملیات را اجرا می کند، بعد از رسیدگی و آگاهی از تنظیمات موجود در CMOS و قرار گرفتن Interrupt handler ، در حافظه RAM، کارت گرافیک بررسی می شود. بیشتر کارت گرافیک ها حاوی BIOS اختصاصی هستند که حافظه و سی پی یو CPU مربوط به کارت گرافیک را مقدار دهی اولیه می کند.

 

بایوس BIOS

 

نرم افزار بایوس (BIOS) وظایف مختلفی دارد، اما بدون شک می توان گفت استقرار سیستم عامل در حافظه، از مهمترین وظایف آن است. 

وظیفه حافظه ROM این است که داده را به صورت دائم یا غیر دائم نگهداری کند. تکنولوژی ROM در اصل زیر مجموعه ای از سیستم RAM است، فضای حافظه رم RAM به صورت خلاصه دارای یک یا چند چیپ می باشد.

بایوس مادربرد به صورت سخت افزاری که دارای یک چیپ ROM می باشد نیز موجود است، زیرا پیش درآمدهای لازم را برای گرداننده ها و نرم افزارهای مورد نیاز آماده می کند.  به طور معمول بایوس (BIOS) مادربرد دارای گرداننده هایی همانند صفحه کلید، هارد دیسک، درگاه سریال و موازی ، صفحه کلید و … برای یک سیستم پایه می باشند.

در دستگاه های جدید به جای ارتقاء بایوس مادربرد، بر روی سیستم عامل خود یک نسخه از گرداننده آن را نصب کنید تا در زمان بوت شدن سیستم، سیستم عامل پیکربندی لازم را برای استفاده از آن دستگاه انجام دهد. می توان گفت در ابتدا سیستم از هارد دیسک راه اندازی شده و سپس گرداننده آن را بارگیری می کند.

 

بایوس BIOS

 

در یک سیستم PC، بایوس از سه منبع مختلف بدست می آید: 

– (ROM) کارت تصویر 

– (ROM) مادربرد 

– برنامه بارگیری شده از دیسک سخت به حافظه RAM 

بایوس سبب می شود که سیستم عامل های گوناگون به صورت مجازی با وجود تفاوتهای سخت افزاری، روی تمام سیستمهای سازگار با سیستم PC اجرا شوند. به علت اینکه بایوس با سخت افزار در ارتباط است، از لحاظ کارکرد باید سازگاری کاملی با سخت افزارهای مربوطه داشته باشد. 

ارتقاء و تغییر بایوس خیلی کم و به ندرت انجام می شود. اما ارتقاء بایوس در مواقعی که سیستم قدیمی باشد الزامی است. با در نظر داشتن اینکه بایوس در مدل خاصی از حافظه ROM ذخیره می شود، ارتقاء و تغییر آن مانند سایر نرم افزارها نخواهد بود. به این معنی که، به یک برنامه خاص نیاز دارد. در هنگامی که سیستم را راه اندازی می کنید، می توانید تاریخ، شماره و نام تولید کننده بایوس را مشاهده کنید. این نکته را حتما مد نظر داشته باشید که هنگام ارتقاء، نسخه ای استفاده شود که کاملا با سیستم سازگاری دارد، در غیر این صورت بایوس به مشکل خورده و امکان راه اندازی سیستم کامپیوتر وجود نخواهد داشت.

 

 

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره  برای خرید هم اکنون به سایت ایران اچ پی سرور مراجعه کرده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X