حافظه  SSD

حافظه SSD چیست ؟

 

تاریخ ساخت حافظه SSD بر می گردد به سال ۱۹۹۰ میلادی که تنها در مصارف نظامی و فضایی کاربرد داشته و به طور فراگیر مرسوم نبود. استفاده از این حافظه کم کم از سال ۱۹۹۵ به بعد در بین کاربران رایج شد و حالا امروزه دستگاه هایی مانند تبلت ها، سرورها، گوشی های هوشمند و نیز کامپیوترهای قابل حمل از این نوع حافظه بهره می گیرند.

یکی از بهترین راه های نگهداری اطلاعات و استفاده حداکثری از ظرفیت CPU یا پردازنده مرکزی هر لپ تاپی ، استفاده از حافظه SSD یا همان حافظه حالت جامد است.

فناوری های حافظه اس اس دی :

همانطور که گفتیم حافظه SSD از نیمه رساناهای حالت جامد تشکیل شده که منبع ذخیره سازی است. این تکنولوژی نیز در ساخت حافظه های فلش هم کاربرد دارد، می توان گفت حافظه SSD، مشابه فلش مموری ها هستند، اما با سایزی بزرگتر، البته ناگفته نماند که در کیفیت ساخت و نوع قطعات با هم اختلافاتی دارند.

SSD مخفف عبارت Solid State Disk است. 

حافظه SSD به دلیل مقاومت زیاد و همچنین مصرف برق کمتر و همچنین سرعت عملکرد بالا،  برای هاردها یا حافظه های HDD، یک رقیب جدی محسوب می شود، که با قیمت به صرفه تر می تواند جایگزین خوبی برای این حافظه ها باشد. 

در ساخت هارد دیسک ها یا همان SSD، از حافظه های مبتنی بر SD Ram یا فلش بهره گرفته شده و از هیچ قطعه متحرکی استفاده نشده است.

برای کاهش گرما، مصرف انرژی و همچنین سبکتر شدن و به حداقل رساندن زمان تاخیر از حافظه های مبتنی بر فلش در SSD ها استفاده می کنند.

 

 

 

تفاوت حافظه SSD و هارد دیسک (HDD) :

 

  • سرعت بالای حافظه SSD نسبت به هارد دیسک
  • هارد دیسک ها قیمت پایین تر و ظرفیت بالاتری نسبت به SSD دارند.
  • هارد دیسک ها از یک برد و قطعات مکانیکی تشکیل شده، اما حافظه SSD از اجزای غیر مکانیکی و از ساختار فلش پایه ریزی شده است.
  • هارد دیسک ها آسیب پذیر و به ضربه بسیار حساس هستند، اما این ضعف در حافظه های SSD، وجود ندارد.

 

روشی که روی سرعت SSD در سیستم عامل تاثیر زیادی دارد، شیوه ی مدیریت سیستم ذخیره سازی است. به طور مثال با ذخیره کردن اطلاعات به صورت مرتب، اندازه ی بلوک های داده ای بزرگ تر شده که این اندازه معمولا بین ۳۲ تا ۲۵۶ کیلوبایت است.

در نتیجه سرعت اطلاعات در SSD ها بین ۲ تا ۲۰ برابر بیشتر از هارد دیسک درایوها است.

در برخی از سیستم عامل ها کار با SSD بهینه سازی نشده است، از جمله سیستم عامل ویندوز اکس پی و ویستا. در این صورت کاربر افزایش سرعت را در استفاده از SSD ها احساس نمی کند، و کاربران برای رفع این مشکل با نصب سرویس پک موجود که توسط ماکروسافت ارائه شده می تواند به این امکان دست یابند. البته ناگفته نماند که این امکان در سیستم عامل ویندوز ۷ به صورت پیش فرض وجود دارد و به صورت کامل با SSD ها سازگار است.

حافظه  SSD

 

مدل های حافظه SSD، شامل :

 

 SSD تک سطحی سلولی یا SLC در مقابل چند سطحی سلولی یا MLC قیمت بیشتری و سرعت بیشتری دارند. 

SSD هایی که بر پایه DRAM هستند، پرسرعت ترین و گران ترین مدل از این نوع حافظه هاست که زمان بازتاب آن برابر با ۱۰ میکرو ثانیه است. 

 

ساختار SSD : 

 

یک حافظه SSD از یک تراشه کنترلر و تعدادی تراشه حافظه، برای ذخیره اطلاعات تشکیل شده است. تراشه کنترلر وظیفه شناسایی SSD به دستگاه را دارد و همچنین رابطی میان اجزای حافظه و سیستم میزبان است. پردازنده ای که در این تراشه جاسازی شده می تواند کد سطح فریمور را در سطح سیستم عامل اجرا کند.

 

 برای مشاوره و نحوه خرید حافظه SSD  به سایت ایران اچ پی سرور مراجعه کرده و با متخصصان ما در ارتباط باشید.

 

 

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X