سیستم عامل

سیستم عامل چیست ؟

 

بی گمان مهمترین و اصلی ترین نرم افزار در کامپیوتر، سیستم عامل است. برای استفاده از منابع موجودی که بر روی شبکه است، کاربران اینترنت و سایر شبکه های کامپیوتری از امکانات سخت افزاری و نرم افزارهای گوناگونی استفاده می کنند. اولین نرم افزاری که پس از روشن شدن کامپیوتر مشاهده می کنید، سیستم عامل می باشد و قبل از خاموش کردن کامپیوتر آخرین نرم افزاری است که مشاهده می کنید. امکان اجرای تمام برنامه های کامپیوتری، توسط سیستم عامل فراهم می شود.

 سازماندهی، مدیریت و کنترل منابع سخت افزاری توسط سیستم عامل این امکان را فراهم می کند تا استفاده بهینه و هدفمند از این منابع داشته باشید و می تواند به درستی سخت افزارها و فلسفه بودنشان را شرح داده و با امکانات گوناگون و ضروری سبب حیات سایر برنامه های کامپیوتری شود.

 

سیستم عامل و وظایف آن :

۱. مدیریت حافظه

۲. مدیریت پردازنده

۳. مدیریت حافظه جانبی

۴. مدیریت دستگاه های ورودی و خروجی

۵. اینترفیس برنامه های کاربردی

۶. رابط کاربر

 

سیستم عامل

 

 

عملیات اساسی سیستم عامل در کامپیوتر :

۱. بر عهده داشتن مدیریت منابع سخت افزاری و نرم افزاری یک سیستم کامپیوتر. ناگفته نماند که سرور از ترکیب سخت افزار کامپیوتری و سیستم عامل است که منابع مختلفی مانند رم، فضای ذخیره‌سازی، پردازنده ، منبع تغذیه و … را برای کاربران داخل شبکه آماده می‌کند.

۲. برای برنامه های کامپیوتری روشی پایدار و یکسان را برای دستیابی و استفاده از سخت افزار فراهم می کند، ولی بدون نیاز به جزئیات عملکرد سخت افزارهای موجود

۳. مشخص می کند که چه نوع نرم افزاری را می توانید روی سیستم خود نصب نمایید.

۴. برای اجرای برنامه ها، هماهنگی های لازم را انجام می دهد.

۵. این اطمینان را می دهد که سخت افزارهایی نظیر صفحه کلید، چاپگر و هارد دیسک عملکرد درستی دارند و عاری از مشکل هستند و امکان ارتباط با آنان وجود دارد.

۶. متناسب با مسائل ایجاد شده، پیام های خطا را نمایش می دهد.

۷. شرایط و امکانات لازم را برای اجرای صحیح برنامه های کامپیوتری همانند برنامه های سرویس گیرنده پست الکترونیکی مانند (OutLook) ،  واژه پرداز ها مانند (MS Word)، مرورگرهای وب مانند (Internet Explorer) را ایجاد می کند.

 

سیستم عامل می تواند انجام عملیات مورد نظر، نوع و نحوه مشاهده اطلاعات را مشخص کند. بعضی از سیستمهای عامل مانند ویندوز به دلیل استفاده از یک رابط کاربر گرافیکی معروف به GUI مخفف عبارت Graphical User Interface ، اطلاعات را با استفاده از تصاویری نظیر آیکون، دکمه ها، جعبه های محاوره ای، پنجره ها و … و کلمات ارائه می دهند. دیگر سیستمهای عامل برای تعامل با کاربر ممکن است از یک رابط کاربر مبتنی بر متن استفاده کنند.

 

سیستم عامل

 

چگونگی انتخاب یک سیستم عامل :

به طور معمول هنگامی که شما یک کامپیوتر را خریداری میکنید، سیستم عامل بر روی کامپیوتر شما نصب شده است، شما می توانید آن را تغییر دهید. در سطح دنیا سیستمهای عامل گوناگونی طراحی و پیاده سازی شده است، که هر کدام دارای ویژگی ها، مزایا و محدودیت های مختص به خود می باشند. سیستم عامل باعث می شود کارایی سیستم، افزایش یافته و پیاده سازی برنامه های کامپیوتری آسان شود.

 داشتن حافظه RAM در افزایش سرعت و کارایی هر سیستم عامل نقش به سزایی دارد،در سیستم عامل،این حافظه به صورت موقت مورد استفاده قرار می گیرد که وظیفه آن پردازش برنامه ها و دستوراتی است که CPU توسط آن انجام خواهد داد. پیشنهاد ما این است که برای یک سیستم عامل 64 بیت از حداقل حافظه رم RAM 4گیگابایت استفاده کرده تا سرعت متناسبی داشته باشید.

این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که اگر بر روی سیستم خود CPU سی پی یو 64 بیت دارید، باید سیستم عامل 64 بیت را نصب کنید. ناگفته نماند که  سیستمهای عامل 64 بیت بهترین بازدهی را بر روی هارد درایوهای SSD دارد. سرعت بسیار بالا درایوهای SSD در خواندن و نوشتن روی حافظه، می تواند اجرای سیستم عامل را در حد قابل توجهی افزایش دهد. 

متداولترین سیستمهای عامل موجود عبارتند از :

۱. ویندوز (Windows) : 

رایج ترین سیستم عامل استفاده شده توسط کاربران، ویندوز است که دارای نسخه های متعددی می باشد، که توسط شرکت مایکروسافت عرضه شده است، که حاوی یک کاربر گرافیکی بوده تا کاربر بتواند راحت تر از آن استفاده کند. ویندوز شامل نسخه های جداگانه ای برای کاربران معمولی و نسخه هایی مختص سرویس دهندگان می باشد. 

۲. Mac OS X : 

این سیستم عامل توسط شرکت اپل ارائه شده، که روی کامپیوترهای مکینتاش استفاده می شود، و از لحاظ ظاهر و رابط کاربر گرافیکی( با تغییرات اندکی) شباهت زیادی به ویندوز دارد.

۳. لینوکس و دیگر سیستمهای عامل بر پایه یونیکس :  

به طور کل در ایستگاه های شبکه ای خاص و یا سرویس دهندگان شبکه مانند سرویس دهندگان وب و پست الکترونیکی، از لینوکس و دیگر سیستمهای عاملی که از یونیکس برگرفته شده است، استفاده می کنند. برای کاربران معمولی استفاده از این نوع سیستمهای عامل معمولا مشکل بوده و استفاده از آنها به مهارت و دانش خاصی نیاز است. همین دلیل باعث عدم گسترش عمومی آنها شده است. در حال حاضر نسخه هایی از این سیستمهای عامل در حال پیاده سازی است که یک کاربر معمولی بتواند به راحتی از آن استفاده نماید.

 

 

برای مشاوره و نحوه خرید حافظه SSD , حافظه رم RAM ، هارد دیسک به سایت ایران اچ پی سرور مراجعه کرده و با متخصصان ما در ارتباط باشید.

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X