هارد دیسک HDD

هارد دیسک HDD چیست ؟

احتمالا برایتان این سوال پیش آمده باشد که کاربرد حافظه هارد دیسک HDD چیست؟

در دنیای تکنولوژی ابزارهای مختلفی برای ذخیره سازی اطلاعات وجود دارد، در حال حاضر هر فرد می تواند یکی از ابزار ذخیره سازی را در اندازه و حجم های متفاوت داشته باشد. امروزه شما می توانید حجم هایی در اندازه ترابایت را همیشه همراه خود داشته باشید. 

هارد دیسک  Hard Disk :

یکی از حافظه های ذخیره سازی جانبی داده ها هارد دیسک یا دیسک سخت می گویند که اغلب حافظه دائمی کامپیوتر نیز خوانده می شود. هارد دیسک در دو نوع اینترنال (داخلی) و اکسترنال (خارجی) تقسیم می شود، و از دید معماری داخلی می توان به دو نوع SSD و HDD اشاره کرد. 

تاریخچه هارد HDD :

اختراع هارد دیسک در سال ۱۹۵۰ بود. این نوع هارد ها تا قبل از ۱۹۸۰ برای مصارف خانگی و صنعتی کاربرد نداشتند، زیرا در ابعاد بسیار بزرگتر نسبت به امروز بوده اند.هم چنین توان ذخیره سازی چندین مگابایت بیشتر را نداشتند، که به آنها در ابتدا دیسک ثابت می گفتند. در همین سال اولین هارد با اندازه ۵.۲۵ اینچی با فضای ۵ مگابایتی توسط شرکت Seagate ساخته شد، و این نوع هاردها برای مصارف خانگی از اواسط دهه ۹۰ نیز عرضه شد.

معنی کلمه HDD :

کلمه HDD مخفف عبارت Hard Disk Drive است، که معنی آن دیسک درایو سخت می باشد. این نوع هارد ها را معمولا به دلیل داشتن قطعه متحرک برای نوشتن و خواندن اطلاعات، هاردهای مکانیکی می گویند.

وظیفه هارد دیسک :

وظیفه هارد دیسک HDD یا دیسک سخت، حفظ دائمی داده ها می باشد. اطلاعات و هر داده دیجیتالی که برای ذخیره سازی به هارد دیسک فرستاده می شود، بر روی سکتورها تا وقتی که حذف نشود، در جای خود پایدار خواهد ماند. ناگفته نماند که شرایط محیطی نیز ممکن است در از بین رفتن داده ها اثرگذار باشد.

 

هارد دیسک HDD

 

 

تعریف هاردهای HDD اینترنال :

هارد HDD اینترنال مخصوص و ویژه برای کامپیوترها و لپ تاپ ها ساخته شده است. در کامپیوترهای شخصی حفظه های بسیاری وجود دارد، مانند حافظه رم RAM که اطلاعات این نوع حافظه با قطع برق سیستم به صورت خودکار پاک می شود، ولی هاردها نیز حافظه دائمی می باشند.

شیوه کار هارد HDD اینترنال این گونه است که با استفاده از یک دیسک سخت و یک هد، اطلاعات را می خواند.

هارد دیسک چگونه کار می کند ؟

بخش مکانیکی هارد HDD شامل :

– دیسک گردان :

به دلیل اینکه اطلاعات روی این دیسک ذخیره می شود، جزو مهمترین بخش هارد دیسک HDD محسوب می شود، قطعا اگر تعداد آن ها بیشتر باشد، فضای هاردها هم بالا می رود.

– بازوی حرکتی :

برای اینکه هد بتواند به بخش های مختلف دیسک دسترسی داشته باشد، بازوی حرکتی توسط هد روی دیسک گردان برای خواندن اطلاعات حرکت می کند.

– موتور هارد :

دیسک های گردان به موتور هارد دیسک HDD متصل هستند، و وظیفه این موتور چرخاندن دیسک های گردان است. سرعت چرخ آن، همان سرعت هارد است، به طور مثال : ۵۴۰۰ یا ۷۵۰۰ و .. ( واحد RPM) 

– فیلتر هوا :

برای تمیز کردن هوای داخل هارد از فیلتر هوا استفاده می شود و کمک می کند تا فشار هوای داخل و خارج هارد برابر باشد.

– هد : 

از هد برای خواندن و نوشتن اطلاعات استفاده می شود. در هنگام خواندن، اطلاعات را از پلتر(Platter) به صورت صفر و یک دریافت کرده و در هنگام نوشتن، اطلاعات را به صورت صفر و یک وارد پلتر می کند.

– کنترل کننده :

برای دسترسی به کل پلتر، کنترل کننده بازوی حرکتی را کنترل می کند. 

 

هارد دیسک HDD

 

بخش برد منطقی هارد :

بخش منطقی در پشت بخش مکانیکی هارد می باشد. این بخش یک برد می باشد ، مسئولیت آن کنترل CPU هارد و کنترل ورود و خروج داده و … را بر عهده دارد. همچنین این بخش شامل محل اتصال کابل SATA بوده و محل اتصال کابل برق نیز می باشد.

تعریف هاردهای HDD اکسترنال :

می توان گفت که بخش داخلی هارد درایوهای اکسترنال به درستی همانند هاردهای اینترنال می باشد. تفاوت بزرگ بین این دو هارد، کابل متصل کننده آنها است. در هاردهای اینترنال دو کابل به کار رفته است، یکی برای انتقال و دیگری برای برق که منحصرا برای سیستم کامپیوتر استفاده می شود. ولی کابل هارد اکسترنال می تواند به هر ورودی که دارای  USB است متصل شود، و همچنین دارای قابلیت حمل نیز می باشد.

 

هم اکنون با کارشناسان ما در سایت ایران اچ پی سرور در تماس باشید، آنها نحوه خرید هارد دیسک HDD و سایر مشخصات آن را به شما ارائه خواهند کرد.

 

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X