پاور

درباره منبع تغذیه چه می دانید؟

وظیفه قطعه ای سخت افزاری به نام پاور (منبع تغذیه) یا PSU که مخف عبارت Power Supply Unit می باشد، تامین برق مورد نیاز برای کامپیوتر و رساندن جریان برق به مادربرد می باشد. منبع تغذیه در کامپیوتر مانند قلب در بدن انسان است، همانگونه که قلب خون کافی را برای انرژی مورد نیاز به بافت های مختلف بدن می رساند، منبع تغذیه هم توان مورد نیاز قسمت های مختلف کامپیوتر را تامین می کند. داشتن پاور کامپیوتر از نکات ضروری محسوب می شود، به دلیل اینکه این قطعه باعث می شود تا قطعات به خوبی کار کرده و تداخلی در انجام کار آنها ایجاد نشود. در کل باید گفت که توان مورد نیاز برای قسمت های مختلف سیستم از طریق منبع تغذیه تامین می شود.

 

نکات مهم برای خرید پاور 

این نکته را حتما مد نظر داشته باشید که تمامی قطعات درون کیس شما مانند کارت گرافیک، مادربرد، پردازنده(سی پی یو )، خنک کننده ها، حافظه ذخیره سازی (هارد دیسکرم RAM و یا در بعضی موارد خود کیس به برق نیازمند بوده که وظیفه تامین اندازه مناسب و بهینه آن بر عهده پاور است. به همین دلیل باید یک پاوری را انتخاب کنید که هم بتواند توان مصرفی تمامی قطعات سیستم شما را تامین کند، راندمان خوبی داشته باشد و همچنین نیز شما را برای ارتقا و افزودن قطعات بیشتر محدود نکند.

 

مواردی درباره توان پاور :

یکی از اولین و مهمترین فاکتورهایی که در خرید پاور باید در نظر داشت، توجه به توان آن است، که در تامین انرژی مورد نیاز کامپیوتر شما نقش به سزایی دارد. توان خروجی پاور با دو مدل روی آن ثبت می شود:

۱- توان حداکثری (Reak)

۲- توان واقعی (Real)

در توان واقعی پاور بدون تحمل کردن فشار در شرایط عادی قادر به تامین آن می باشد. ولی در توان حداکثری حدود تقریبا ۱ دقیقه می تواند در این توان فعالیت کرده و سپس از کار می افتد. در مجموع می توان گفت که حدود ۱۵۰ وات بین توان حداکثری و توان واقعی تفاوت وجود دارد. به این معنی که پاوری با توان واقعی ۵۸۰ وات دارای توان حداکثری ۷۳۰ وات می باشد و توانایی تحمل بیشتر از آن را نخواهد داشت. به همین دلیل در هنگام خرید پاور، به میزان توان واقعی آن توجه کنید.

هنگامی که روی پاور میزان توان واقعی را مشاهده نکردید، حتما باید به میزان توان خروجی هر شاخه توجه کنید، به این صورت که پاور مورد نظر باید روی شاخه ۱۲ و یا ۵ ولت بتواند از چند آمپر پشتیبانی کند، که این مورد توان واقعی هر شاخه را نشان می دهد. و البته این نکته را در نظر داشته باشید که حداکثر توان واقعی پاور شما حدودا ۲۰ درصد بیشتر از توان مصرفی کامپیوتر شما باشد، به دلیل اینکه این عامل سبب افزایش کارایی و ماندگاری سیستم و پاور در هر شرایطی می شود.  

 

 

پاور

 

 

انواع ورژن پاور :

باید گفت که پاور هم مانند بسیاری از قطعات سخت افزاری کامپیوتر دارای ورژن بندی می باشد، که قابلیت آن بر اساس ورژن بندی متغیر است. در هنگام خرید پاور باید به نسخه مناسب و ساختار آن توجه کرد، زیرا نسخه های مختلف آن در بازار کشور ما مشاهده نشده است. پاورهایی با نسخه های ۲/۲ و ۲/۱ در بازار موجود هستند که دارای مشخصاتی هستند که باعث محافظت از سیستم می شود، مانند کانکتور برق ۲۴ پین برای تامین برق مادربرد، وجود کانکتور PCI-E و تعدادی فاکتورهای امنیتی جدید که در ساختار آن وجود دارد. ناگفته نماند که در نسخه های جدید پاور به جز ۲۴ پین، یک کانکتور برق ۸ پین نیز وجود دارد که به جای کانکتور ۴ پین کنار پردازنده قرار دارد و تامین انرژی مورد نیاز پردازنده وظیفه آن می باشد. در هنگام خرید به این نکته توجه کنید که پاور با قابلیت های مادربرد شما هماهنگی داشته باشد. 

 

پاور

 

 

نکات مهم درباره امنیت پاور:

امروزه پاورهای قوی تری مشاهده می شوند که این قوی تر شدن نیازمند توجه بیشتر به امنیت سیستم دارد، به دلیل اینکه با کوچکترین خطا در تنظیم ولتاژ و عدم قطع جریان نادرست منجر به بروز مشکلات ریشه ای یا اساسی در قطعات سخت افزاری سیستم شود. به همین دلیل هر روزه شرکت های سازنده پاور در ساختار منابع تغذیه خود تکنولوژی های جدیدی را قرار داده تا باعث افزایش امنیت آنها شوند. اگر به پاورهای قدرتمند توجه کنید، میبینید که روی کابل خروجی آنها به توجه به تشخیص کارایی کابل ها یک لایه جدا کننده روی آنها کشیده شده، که این عمل سبب افزایش امنیت منبع تغذیه می شود، به این دلیل که توان خروجی هر شاخه در پاورهای امروزی بالا است، و در صورتی که این امکانات وجود نداشت، احتمال بروز مشکلاتی در پاور به وجود می آمد، و طراحی مناسب کانکتورهای پاور نیز در امنیت آن نقش به سزایی دارد.

 

طراحی پاور ها :

یکی از عوامل مهم در افزایش کارایی پاور، طراحی آن است، زیرا اگر طراحی پاور نامناسب باشد، در زمان فعالیت نمی تواند گرمای تولیدی خود را به صورت مناسب خارج کند، که این مورد باعث بروز مشکلاتی چون :

  • افزایش دمای قطعات داخل کیس به دلیل منتقل کردن گرما به فضای داخل کیس 
  • کم شدن عمر قطعات و کارایی سیستم 
  • تغییر در ولتاژهای خروجی به دلیل افزایش دمای داخلی پاور

 

گزینه PFC امروزه روی بیشتر پاورهای موجود در بازار نوشته شده است، که در اصل PHC یا Power Factor Correction  قسمتی در پاور است که با هماهنگی و تنظیم ولتاژ ورودی برق سبب استفاده درست از ولتاژ ورودی و کم شدن مقدار برق مصرفی به وسیله پاور می شود. 

 

 

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره برای خرید هم اکنون به سایت ایران اچ پی سرور مراجعه کرده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X