کارت شبکه

کارت شبکـه چیست ؟

تعریف کارت شبکـه و نقش و عملکرد آن 

کامپیوترها و دستگاههای موجود برای ارتباط با شبکه از NIC : Network Interface Card  یا LAN Card یا Network Card  ( کارت شبکه ) استفاده می کنند. از نظر بیان فنی، کارت شبکه تخته مداری است که بر روی مادربرد نصب شده و امکان اتصال به شبکه را نیز فراهم می کند. می توان گفت که این کارت همچون پلی بین کامپیوترها محسوب می شود. سیستم های شخصی و یا ورک استیشن (WorkStation) که در شبکه های محلی یا LAN قرار دارند، طراحی کارت شبکه شان به صورت اختصاصی برای انتقالات داده ای شبکه LAN می باشد. برقراری ارتباط  با اینترنت از طریق کارت شبکه امکان پذیر بوده و همچنین این کارت پیوند چند کامپیوتر و ارتباط سیمی و بی سیم بین آنها در شبکه و اینترنت را برقرار می کند.

این نوع سخت افزار نقش مهمی دارد، به طور مثال، کنترل دیتایی که به بقیه اجزا موجود در شبکه ارسال می شود.

 

کارت شبکه

 

کارت شبکـه 

در گذشته، کامپیوترها به عنوان یک سیستم تنها کار می کردند، و ارتباط بین کامپیوترها برای انتقال اطلاعات از طریق یک ذخیره ساز مثل فلاپی دیسک ها ممکن بود. اما امروزه در کامپیوتر های مدرن ارتباط با شبکه بسیار ضروری است. به طور مثال استفاده از اینترنت، چک کردن ایمیل یا حتی اشتراک اطلاعات بین کامپیوترها و نیز دیوایس های موجود در شبکـه، این ارتباط بسیار الزامی است. 

هر سیستم کامپیوتری باید از یک NIC استفاده کند، تا بتواند عضوی از یک شبکه باشد. در حقیقت وظیفه کارت شبکه این است که داده ها به شیوه ای ترجمه کند که از راه کابل شبکه یا سیگنال های بی سیم قابل انتقال باشند. یا می شود گفت مکانیزم کاری این کارت این است که با دریافت فریم های داده و انجام پردازش روی آنها و ارسال آن به سی پی یو (CPU) ، پردازنده اصلی باید روی آن انجام دهد که در نهایت ارسال اطلاعات به سمت مقصد انجام شود. در هنگام انتخاب، حتما باید این مورد را در نظر بگیرید که این کارت سازگاری کاملی با تمامی اجزای موجود در شبکه را داشته باشد. قطعا اگر کارت شبکه شما قدیمی باشد، باعث کاهش سرعت اینترنت می شود. کارت شبکـه هایی که برای یک شبکه در نظر گرفته می شود، بهتر است مشخصات و ساختاری مشابه داشته باشند.

 

وظایف کارت شبکـه، شامل :

– رمزگذاری و رمز گشایی داده ها 

– تبدیل داده های سریال موازی و برعکس

– تنظیم کننده سرعت ارسال و دریافت داده ها

– تبدیل فرمت داده ها برای ارسال در رسانه

– کپسوله سازی (Encapsulate) داده ها و Decapsulate سازی داده ها

– کنترل جریان داده، ورودی و خروجی از کارت شبکـه

 

کارت شبکه

 

مزایای کارت شبکـه، شامل :

– اشتراک گذاری دیتاها بین کاربران

– ارتباط  با اطمینان بالا

– اتصال به اینترنت با سرعت بالا، در حد گیگابایت

– وصل شدن دستگاه های جانبی به پورت های مختلف کارت 

این کارت با عنوان هایی مانند آداپتور شبکـه ( Network Adaptor)، آداپتور LAN و یا کنترلر رابط شبکـه شناخته شده است. در این حال دو نوع کارت شبکـه اصلی وجود دارد : کابلی و بی سیم

 

کارت شبکـه کابلی ( اترنت Ethernet ) :

در این مدل کابل شبکـه به اترنت کارت وصل شده و برای اتصال شبکـه سمت دیگر کابل به سوئیچ شبکـه متصل می شود، و همچنین می توان گفت به مودم یا روتر وصل شده تا شما بتوانید به اینترنت متصل شوید و انتقال دیتا انجام دهید. شناخته شده ترین تکنولوژی LAN اترنت، RJ45 Connector می باشد، که یک رابط استاندارد برای ارتباطات کابلی می باشد.

 

اتصال اترنت Ethernet :

ارتباطات اترنت را می توان گفت یکی از پر استفاده ترین ارتباطات شبکه برای کامپیوترهای شخصی است. در اصل اترنت، استانداردی است برای تکنولوژی های شبکه کامپیوتر، که هم سخت افزار و هم پروتکل های ارتباطی را شرح می دهد.

 

کارت شبکـه بی سیم ( وایرلس Wireless ) :

این نوع کارت شبکه برای دریافت سیگنال های وایرلس از طریق امواج فرکانس رادیویی، از آنتن استفاده می کنند. بعد از جایگذاری کارت، برای اتصال به اینترنت از راه کارت های شبکه بی سیم، به تنظیمات جداگانه بر روی کامپیوتر شما نیاز است. 

 

 

 

هم اکنون با کارشناسان ما در سایت ایران اچ پی سرور در تماس باشید، آنها نحوه خرید کارت شبکه و سایر مشخصات آن را به شما ارائه خواهند کرد.

 

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X