کارت گرافیک

کارت گرافیک یک کارت توسعه ای است که نقش آن ساختن و فرستادن تصاویر به نمایشگر است.در واقع کارت گرافیک به کامپیوتر اجازه می دهد تا اطلاعات گرافیکی دیجیتالی را به اطلاعات گرافیکی آنالوگ تبدیل کرده و برای نمایش به دستگاه هایی مانند کامپیوتر، تلویزیون و یا پروژکتور ارسال کند.

امروزه دو شرکت NVIDIA و AMD تولید کننده تمامی چیپست های کارت گرافیک هستند. این شرکت ها چیپست گرافیکی تولید شده را روی برد نصب می کنند، که به آن کارت گرافیک مرجع می گویند.

یک کارت گرافیکی پیشرفته حاوی یک برد با مدار چاپی در کنار حافظه و یک پردازنده اختصاصی (GPU) می باشد. امروزه این کارت کمک قابل توجهی به عملکرد کلی سیستم و افزایش سرعت در کامپیوترها دارد به این علت که میزان و حجم عملیات مربوط به پردازنده اصلی کامپیوتر را کاهش می دهد.

کارت گرافیک با داشتن پردازنده ای اختصاصی، کارهای مرتبط به پردازش اطلاعات گرافیکی را انجام می دهد و تا جایی که امکان دارد از بار مسئولیت پردازنده اصلی (CPU) کم می کند. در اصل موثرترین قسمت در عملکرد کلی یک کارت گرافیک تراشه مرکزی آن (GPU) می باشد. این پردازنده با عنوان GPU یا Graphics Processing Unit شناخته شده است.

 

کارت گرافیک

 

نقش کارت گرافیک رندر کردن تصاویر برای کامپیوتر است،در حقیقت کار آن تغییر داده ها به سیگنال هایی است که از طریق مانیتور، به تصویر قابل درک برای چشم ما تبدیل شوند.

این موضوع برای گیمرها و کسانی که به ویرایش تصاویر و ویدئوها می پردازند بسیار مهم است که کارت گرافیکی داشته باشند که بهترین تصویر را برای آنها تولید کند.

 

   برای مشاوره، انتخاب و خرید کارت گرافیک استوک و کارت گرافیک سرور، می توانید  با مراجعه به سایت ایران اچ پی سرور با کارشناسان ما در ارتباط  باشید.  

 

انواع کارت گرافیک :

 

کارت های گرافیکی شامل دو دسته هستند : یکپارچه (Integrated) – جدا (Discrete)

یکپارچه (Integrated) : این دسته روی مادربورد نصب شده  و آن را می توان در لپ تاپ های استاندارد و بعضی از کامپیوترهای ارزان قیمت مشاهده کرد.

جدا (Discrete) : این دسته به صورت یک بخش اضافه روی بورد اصلی مادربورد نصب شده که مناسب مواردی است که در آینده بخواهیم آن را ارتقا دهیم.

 

رم و حافظه کارت گرافیک 

 

انواع حافظه های گرافیکی شامل :

حافظه‌های DDR – حافظه های GDDR – حافظه های HBM  

حافظه‌های DDR : 

این حافظه رم عادی کامپیوتر است، که زمانی از این رم در کارت های گرافیکی استفاده می شد. با پیشرفت تکنولوژی و کارت های گرافیکی، رم هایی با نام GDDR تولید شد تا نیاز به سرعت و کلاک پالس و پهنای باند و مخصوصا ولتاژ متفاوت در رم های کامپیوتر برطرف شود.

حافظه های GDDR:

از ویژگیهای مهم GDDR می توان به پهنای باند حافظه آن نسبت به DDR اشاره کرد، اما این حافظه ها به دلیل تاخیر بیشتر، کاربری خاص خود را دارند، و انواع آن شامل: GDDR2 – GDDR3 – GDDR4 – GDDR5 – GDDR5X و GDDR6

حافظه های HBM :

این حافظه با پهنای باند بالا توسط کمپانی AMD رونمایی شد. این فناوری جدید برای حافظه های گرافیکی، ایده فوق العاده ای بود. در پردازنده های فیجی این شرکت، اولین نسل از حافظه هایی که به کار رفتند، حافظه های HBM بود.

از مهم ترین عواملی که در کیفیت، عملکرد و قیمت کارت گرافیک تاثیرگذار است، رم و حافظه به کار رفته در آن می باشد، که در ظرفیت ۱ گیگابایت تا ۱۲ گیگابایت تولید می شوند و به جز حافظه اختصاصی این محصول، کارت های گرافیکی از حافظه RAM اصلی کامپیوتر به عنوان حافظه ی به اشتراک گذاشته شده نیز استفاده می کنند.

 

 

کارت گرافیک

 

کارت های گرافیکی دارای خروجی های متفاوت برای تصویر و نمایشگر هستند، که انواع آن شامل :

 پورت های HDMI ، D-SUB ، DVI ، DISPLAY PORT می باشد، که در این میان تنها پورت  D-SUB آنالوگ و بقیه آنها دیجیتال هستند.

نصب کارت گرافیک بر روی یک مادربورد:

به این صورت است که برای بکار بردن چند کارت گرافیک بر روی یک مادربرد، می توان از فناوری CrossFireX و SLI استفاده کرد، که این کار باعث قدرت بیشتر پردازش گرافیکی کامپیوتر می شود.

خنک کننده کارت گرافیک :

در میان برندهای مختلف بر اساس پردازنده گرافیکی، خنک کننده سفارشی، یکی از اصلی ترین عوامل در انتخاب کارت گرافیک می باشد. خنک کننده های سفارشی به طور معمول از تعدادی لوله ناقل حرارت و فن های بیشتری با کیفیت بالا و بسیار کم صدا برخوردارند و علاوه بر زیبایی، خنک سازی بیشتری نیز دارند و پردازنده های گرافیکی، تراشه های حافظه و ماژول های رگولاتور ولتاژ را خنک نگه می دارد.

یکی از خصوصیات مهم دیگر این خنک کننده ها، نویز یا میزان آلودگی صوتی ناشی از فن ها می باشد.

در نهایت دو مورد مهمی که کمتر به آن توجه می شود برای خرید کارت گرافیک ، داشتن فضای کافی در داخل کیس و دیگری منبع تغذیه آن می باشد.

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X