سی پی یو

پردازنده کامپیوتر چیست؟
به پردازنده کامپیوتر یا همان پردازنده ی مرکزی (CPU) مغز کامپیوتر می گویند که یکی از واحدهایی در کامپیوتر است که وظیفه ی پردازش اطلاعات و داده های خام را برعهده دارد و یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزای هر سیستمی است. این واحد در واقع وظیفه ی انجام محاسبات، عملیات و اجرای برنامه ها را دارد.
سی پی یو داده ها را از رم می گیرد، آن ها را رمزگشایی و پردازش می کند و بعد مجددا برای نوشته شدن در فضای ذخیره سازی تحویل رم می دهد. پردازنده ها در تمام تجهیزات الکترونیکی، از کامپیوتر گرفته تا لپ تاپ، گوشی های هوشمند، تبلت ها و تلویزیون های هوشمند وجود دارند و چیپ ست های مربعی کوچکی هستند که روی مادربرد قرار می گیرند و با بقیه ی سخت افزارها در تعامل کامل هستند تا بتوانند دستورات را به درستی انجام دهند.
البته اشتباه نکنید وقتی می گوییم پردازنده کامپیوتر در این جا منظور ما تمام پردازنده های سیستم های الکترونیکی است نه فقط کامپیوتر… در هر صورت، از اولین باری که پردازنده ها وارد دنیای فناوری شدند تا به امروز تغییرات بسیار زیادی داشته اند و تکنولوژی آن ها بسیار پیشرفته تر شده است. با این حال پردازنده ها هنوز هم همان کارایی گذشته را دارند و همه ی آن ها ۳ عملکرد پایه ای را انجام می دهند: واکشی (Fetch)، رمزگشایی (Decode) و اجرا (Execute).

نمایش 1–20 از 36 نتیجه

X