مادربرد

مادربرد

مادربرد (Motherboard) ، برد اصلی یا Mainboard و همه اینگونه اصطلاحات به یک قطعه الکترونیکی اشاره دارند که در داخل کیس، لپ تاپ‌ ها، گوشی‌ های موبایل، ساعت‌های هوشمند و همه این گونه گجت‌های دیجیتالی وجود دارد.
اگر محفظه کیس کامپیوترتان را باز کنید، بزرگترین قطعه داخل کیس را مشاهده خواهید کرد که قطعات کامپیوتری از جمله پردازنده (CPU)، حافظه موقتی (RAM)، هارد دیسک‌ ها (HDD)، کارت گرافیک (GPU) و سایر کامپوننت‌ها را به یکدیگر متصل کرده و انرژی الکتریکی و برق مورد نیاز این قطعات را از طریق منبع تغذیه (PSU) فراهم می‌کند. این قطعه مادربرد نام دارد.
برای درک بهتر مادربرد، یک شهر بزرگ را در نظر بگیرید. خیابان‌ ها، آزاد راه‌ها و همه مسیر‌ها ارتباطی موجود در شهر (به علاوه چند ساختمان کنترلی که این مسیرها را کنترل می‌کنند) همگی عواملی هستند که که سایر ساختمان‌های مهم مثل ساختمان شهرداری، ترمینال‌ها و … را به یکدیگر وصل می‌کند.
کار مادربرد نیز دقیقاً به این صورت است. روی مادربرد یا برد اصلی همه قطعات سخت افزاری اصلی نصب می‌شوند (مثل ساختمان‌های مهم در مثال بالا) و همه این قطعات با استفاده از مسیرهای الکترونیکی به یکدیگر وصل می‌شوند (مثل راه‌های یک شهر).

مشاهده همه 11 نتیجه

X