سرور

سرور

سرور ترکیبی از سخت افزار کامپیوتری و سیستم عامل است که منابع مختلفی مانند رم، فضای ذخیره‌سازی، پردازنده ، منبع تغذیه و … را برای کاربران داخل شبکه آماده می‌کند. می‌توان گفت سرور کامپیوتری، با هاردها و رم ها و پاورهای زیاد و قدرتمند است. در واقع سرورها وظیفه ی مدیریت کامپیوتر ها در یک شبکه را به عهده دارند.سرورها از پیدایش شان تاکنون تغییرات زیادی داشته‌اند. تفاوت سرورها در طراحی ظاهری آنها و ترکیب سخت‌افزارهای داخل آن است.
از آنجایی که سرورها دارای نقش و وظیفه اصلی در شبکه هستند باید همواره از اطلاعات آنها بکاپ گرفت و یا در فضای دیگری خارج از سرور، اطلاعات را ذخیره کرد. یک کلاینت با یک کامپیوتر و یا لپ تاپ و یا
PDA می‌تواند نرم افزارهای مختلفی را در شبکه اجرا کند، همچنین می‌تواند ارتباطات مختلفی را در شبکه دارا باشد و یا به اطلاعات به اشتراک گذاشته شده در هر نوع شبکه دسترسی داشته باشد؛ همچنین ادمین‌ می‌تواند به آنها اجازه دهد در فضایی خارج از فضای هاردشان اطلاعاتشان را ذخیره  کنند.
عمومی‌ترین دسته‌بندی سروها سه دسته Tower ،Rack-mount، Blade است که مدل های Blade و Rack-mount بیشتر در محیط‌ ها و شبکه های بزرگ مثلISP ها استفاده می‌شوند.
Blade Server شبیه به سرورهای رک‌ مونت است که در یک انکلوژر با استوریج
و کولینگ قرار می‌گیرند. اگر شرایط داشتن رک مانند اتاق ایزوله و تهویه ی مناسب را ندارید، می‌توانید از سرورهای ایستاده یا Tower استفاده کنید. میزان ارتفاع در رک ها با یونیت مشخص می شود که هر یونیت برابر با 4.4 سانتیمتر است.
از شاخص ترین کمپانی های تولید کننده ی سرور می توان به HPE ، Dell و IBM اشاره کرد، که همانگونه که می دانید در کشور ما برند HPE یا همان HP با محصولات رک-مونت خود یعنی سری های DL360 و DL380 بسیار پرطرفدار می باشد.

نمایش 1–20 از 92 نتیجه

X